Advertising

Yüz Estetiği

"Yüz estetiği", yüz ve boyun bölgesinin daha genç ve doğal görünmesini sağlamak amaçlı yapılan işlemlerin bütününe verilen isimdir. Halen aktif olarak kullanılan yöntemler dışında sürekli yeni gelişmelere açıktır.

Tıbbi ve çevresel gelişmelerle, ileri yaşlara kadar yaşamak mümkün olunca insanlarda daha genç ve dinamik görünmek isteği baş göstermiştir. Özellikle teknolojinin görüntülü yöntemlerde ilerlemesi, açıkta kalan yüz ve boyun bölgesinin yapısının önem kazanmasına yol açmıştır. Kişiler olduklarından daha genç, dinamik ve mutlu görünmek istemektedirler.

Güncel ve sık kullanılan yöntemler:

MEZOTERAPİ

Cilt beslenmesi, gençleştirmesi ve sıkılaştırılması için cilt altına (subdermis) özel maddeler uygulanması işlemine mezoterapi adı verilir.

Hyaluronik asit, antioksidan, vitamin, mineral, amino asit vb içeren ilaçlar karıştırılır, cilt altına enjekte edilir. Güneş, çevresel faktörler ve kolajen kaybı birleştiğinde ortaya kırışan ve sarkan bir cilt, mezoterapi ile gençleşir ve sıkılaşır.

Yapılan enjeksiyonların uygulama derinlikleri birbirinden farklı olabilir. Cildinizin 1-4 mm kadar derinine yapılan enjeksiyonlar, gördüğünüz terapinin amacına ve bölgeye bağlı olarak değişebilmektedir. Her enjeksiyon ile birlikte solüsyondan küçük bir damla cildinize verilir.

İstediğiniz sonuca ulaşabilmeniz için birden fazla mezoterapi seansına ihtiyacınız olacaktır.

Mezoterapi seansları verilen madde ile değişkenlik gösterse de ilk başlarda seanslar sık aralıklarla yapılır sonra uzun süreli seanslarla devam edilir. Düzenli takip çok önemlidir.

BOTOKS

Botoks, Botulinum toxin kelimesinden kısaltılmış, özünü bir bakterinin oluşturduğu proteindir. Botulinum toksini, Clostridium botulinum ve diğer iki Clostridia türü tarafından üretilen birbiri ile benzer özellikler taşıyan yedi nörotoksinin ortak adıdır. Bilinen en güçlü nörotoksin, botulinumdur.

Botoks ile kırışıklık ve derideki çizgiler geçici süre yok edilir. Kas hareketini belirli bir süre durdurur. Botoks tedavisinin etki süresi 3-4 ay civarındadır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir.

Botoks kısa süren bir işlemdir. İşlem, kazayağı, alın, boyun, kızgınlık çizgisi, kaş kaldırmak ve buna benzer birçok sebep için kullanılabilir. Uygulama süresi 10-20 dakikadır. İşlem sonrası bir acı ve sızı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir. Botoksun uygulandığı gün spor, kuaför, sauna vb… yerlere gidilmemesi önerilir, ayrıca 3 gün havuza girilmemelidir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli yüz üstü yatılmaması gerekmektedir. Botoksun tam 2 gün sonra başlar ve 14 gün sonra tamamen görülür.

Alın, göz çevresi (kaz ayakları), kaş arası, burun yan duvarı, dudak üzerinde ince çizgiler, ağız çevresindeki kırışıkla, boyun derisindeki kırışıklıklar ve bandlar, yüz ve boyundaki mimik kasların kasılması sonucu oluşur. Kaş arası ve burun yan duvardaki çizgiler kızgın yüz ifadesi, göz çevresi ve alındaki çizgiler yaşlı ve yorgun yüz ifadesi ve ağız çevresindeki çizgiler ise üzgün bir yüz ifadesine neden olur.

Botoks yüzün bu bölgelerindeki mimik kasları geçici olarak bloke ederek yorgun, kızgın ve üzgün yüz ifadesini ortadan kaldırır; kırışıksız, daha genç, daha dinç bir yüz ifadesi elde edilmesine yarar.

Botoks tedavisi yüz kasları anatomisini iyi bilen tecrübeli ve deneyimli kişilerce yapılmalıdır. Çok ince uçlu bir iğne ile kırışıklığa neden olan kasların içine yapılır. Ağrılı bir işlem değildir, yalnızca o bölgede hafif bir yanma ve acıma hissedilir. İşlem yapıldıktan sonra botoksun çevre kaslara dağılmaması için, o bölgenin ovuşturulmaması gerekir.

Özetle botoks düzenli yapıldığında, ciltte kırışıklı oluşmasını engeller ve biraz da olsa oluşan kırışıklıkların azalmasına veya yok olmasına yardımcı olur. Sadece derin kırışıklıklar oluşmuşsa ek tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulur.

DOLGU

Cilt altı yüzeyel ve derin bölgelere yapılabilen, dolgunluk yaratmak, kırışıklık gidermek, sarkıklığı saklamak gibi amaçlar güdülen maddelerdir. Yüz dolgusu, kırışıklıkların görünümünü azaltmak, yaş ve stresle birlikte azalan yüz dolgunluğunu eski haline getirmek için yüzün çizgilerine, kıvrımlarına ve dokularına enjekte edilen sentetik veya doğal maddelerdir.

Dolgu maddelerinin büyük çoğunluğu emilebilirdir. Böylelikle ürüne ve kişiye bağlı olarak aylar ila birkaç yıl süren geçici sonuçlar sunarlar.

İPLE YÜZ GERME

Ciltte gerginlik yaratmak, yerçekimine bağlı doku sarkmalarını askılamak, kırışıklıkları azaltmak amaçlı cilt altı bölgelere uygulanan çeşitli ip yöntemleridir.

İple yüz germe, lokal anestezi ile, cerrahi kesiler olmadan yapılan bir işlemdir. İp ile sarkan derinin, deri altından görünmeyecek şekilde asılması ve orantılı olacak şekilde cildin daha genç görünmesinin sağlanmasıdır. Bu işlem, daha genç, belirgin, parlak ve sıkı bir görünüm elde etmek için yapılır.

Kulak zarı gevşekliği 30 Ocak, 2016 - 02:40

Hocam merhaba 34 yaşındayım yaklaşık bir yıl önce baş ağrısı ve kulak kaşınması nedeniyle doktora gittim tomografim çekildi ve sinüzit teşhisi kondu.

Kulak zarında basınç hissi 05 Mayıs 2013 - 12:12

Birkaç gün önce biraz ateşli bir soğuk algınlığı geçirdim ve o günden beri boğazım ve burnum genelde tıkalı. Sağ kulağımdaki daha fazla..

Tweetler yükleniyor...