Nefes Kesilmesi

Aniden nefes alamama değişik sebeplerle karşımıza çıkan çok önemli bir tıbbi problemdir.

  • Ani alerjik sebeplerle nefes yolu tıkanabilir.
  • Nefes borusuna yemek veya yabancı bir madde kaçabilir.
  • Nefes borusuna darbe ile olabilir.
  • Astım krizinde olabilir.

Her durumda da hekime hemen başvurmak gerekir, nefes borusuna yabancı bir madde kaçtığında sizin yapabileceğiniz bir müdahale vardır ki hayat kurtarır.

Nefes borusuna yemek veya yabancı madde kaçtığı için nefesi kesilen, konuşamayan ve panik halinde olan kişiye hemen müdahale etmek hayati önemdedir. İdeal olanı bu kişinin arkasına geçerek ellerinizi karın boşluğuna koyup göğsüne doğru kuvvetlice bastırmanızdır. Böylece göğüs kafesinin içerisinde sıkışan hava nefes borusuna şiddetle tazyik edecek ve kaçan yabancı maddeyi dışarı çıkartacaktır. Şayet kişi çok kilolu ise ve yere uzanmışsa bu sefer yine karın bölgesine ellerinizle şiddetli basınç uygulamanız lazımdır. Bu manevraya "Heimlich menavrası" denmektedir ve bazı lokantalarda nasıl yapılacağını anlatan çizimler bulabilirsiniz.

İnternetten de fotoğraflı anlatım bulabilirsinz.

Kulak zarı gevşekliği 30 Ocak, 2016 - 02:40

Hocam merhaba 34 yaşındayım yaklaşık bir yıl önce baş ağrısı ve kulak kaşınması nedeniyle doktora gittim tomografim çekildi ve sinüzit teşhisi kondu.

Kulak zarında basınç hissi 05 Mayıs 2013 - 12:12

Birkaç gün önce biraz ateşli bir soğuk algınlığı geçirdim ve o günden beri boğazım ve burnum genelde tıkalı. Sağ kulağımdaki daha fazla..

Tweetler yükleniyor...