Ses Tellerinde Sarkma (Bowing)


Yaşlanmaya bağlı olarak veya Parkinson hastalığı denilen nörolojik bir hastalık yüzünden ses kalitesinde ve gücünde değişme gözlenebilir. Bu değişikliklere videolaringostroboskopik görüntülemede 'Sarkmış ses teli (Bowing)' olarak adlandırılan görüntü eşlik eder. Ses tellerindeki kas erimesine bağlı olarak ses tellerinin sarkmış olduğu görülür. Sarkma nedeniyle konuşma sırasında ses tellerinde tam kapanma olmaz, bu nedenle konuşurken hava kaçağı oluşur. Ses yorgunluğu, sesde incelme ve güçsüzlük olur.

Hastaların çok az bir kısmı konuşma terapisinden fayda görürken, çoğu hastada cerrahi bir girişim gerekliliği vardır. Bu amaçla ses tellerine yağ veya Cymetra enjekte edilebilir. Bazı hastalar ise 'Tiroplasti' ameliyatından oldukça fayda görürler. Bu ameliyatta ses tellerine hazırlanan silastik bloklar yerleştirilir. Böylece hem ses tellerinin daha iyi kapanması sağlanır hem de ses kalitesi güçlendirilerek daha genç bir ses elde edilir.

Kulak zarı gevşekliği 30 Ocak, 2016 - 02:40

Hocam merhaba 34 yaşındayım yaklaşık bir yıl önce baş ağrısı ve kulak kaşınması nedeniyle doktora gittim tomografim çekildi ve sinüzit teşhisi kondu.

Kulak zarında basınç hissi 05 Mayıs 2013 - 12:12

Birkaç gün önce biraz ateşli bir soğuk algınlığı geçirdim ve o günden beri boğazım ve burnum genelde tıkalı. Sağ kulağımdaki daha fazla..

Tweetler yükleniyor...