Reinke Ödemi


Reinke ödemi uzun zamandan beri devam eden (kronik) ses kısıklığının nedenlerinden biridir. Genellikle sesin kötü kullanımı, sigara içimi, ses tellerini sürekli tahriş eden kronik (uzun zamandan beri devam eden) öksürük, boğaz temizleme alışkanlığı ve laringofarengeal reflü (gizli reflü) ile ilişkilidir. Videostroboskopik muayenede ses telleri sosis gibi gözükür. Yani donuk renkli, su dolu torba gibi bir görünüm vardır.

Reinke ödeminin uygun şekilde tedavi edilmesi aslında altta yatan sebep/sebeplerin tedavisi ile mümkündür. Sigara mutlaka bırakılmalı, hatta sigara dumanına bile maruz kalınmamamlıdır. Sesin kötü kullanımı ortadan kaldırılmalı ve laringofarengeal (gizli) reflü uygun şekilde tedavi edilmelidir. Bunlara rağmen düzelmeyen durumlarda cerrahi girişim yapılır.

Kulak zarı gevşekliği 30 Ocak, 2016 - 02:40

Hocam merhaba 34 yaşındayım yaklaşık bir yıl önce baş ağrısı ve kulak kaşınması nedeniyle doktora gittim tomografim çekildi ve sinüzit teşhisi kondu.

Kulak zarında basınç hissi 05 Mayıs 2013 - 12:12

Birkaç gün önce biraz ateşli bir soğuk algınlığı geçirdim ve o günden beri boğazım ve burnum genelde tıkalı. Sağ kulağımdaki daha fazla..

Tweetler yükleniyor...