Advertising

Ses Teli (Vokal kord) Nodülleri


Ses teli nodülleri klasik olarak ses tellerinin ön 1/3 arka 2/3 birleşim yerinde, her iki ses telinde de aynı anda olan küçük genişlemelerdir. Bu lezyonlar sıklıkla sesini aşırı derecede ya da kötü bir şekilde kullanan kişilerde görülür. Nodüllere genç kadınlarda ve erkek çocuklarında daha sık rastlanır. Topluluk içinde çok konuşan, mesleklerini sesiyle gerçekleştiren (profesyonel ses kullanıcıları) kişilerde görülme sıklığı diğer meslek gruplarına oranla daha fazladır.

Ses teli nodülü özellikle şarkıcıların en fazla korktukları hastalıktır. Sesi bozmayan ve rastlantıyla görülen nodüller de vardır. Bu nodüllere dokunmak doğru değildir. Ancak çoğu kez ses teli nodülleri ses üretimi sırasında ses tellerinin simetrik titreşimini bozarak ses kısıklığına yol açarlar. Özellikle üst notalarda ses genişliğinin azalması, sesteki esnekliğin kaybolması ve sesin kabalaşmasından şikayet edilir.

Ses teli nodülleri en iyi şekilde ses hijyeninin sağlanması ve ses terapisi ile tedavi edilirler. Hastaların %80’inden fazlasında ses terapisi ile nodüller kaybolur. Ses terapisinin başarılı olmadığı hastalarda mikrolarengeal cerrahi ile lezyonlar çıkarılabilir.

Kulağımdaki duyma kaybı 05 Mayıs, 2013 - 13:54

Sağ kulağımda duyma kaybı var. Testler sonucunda yüzde 50 duyma kaybı olduğu anlaşıldı. Sebebi de belli değil. Ne yapacağımı, nasıl başa çıkacağımı şaşırdım.

Kulak zarında basınç hissi 05 Mayıs 2013 - 12:12

Birkaç gün önce biraz ateşli bir soğuk algınlığı geçirdim ve o günden beri boğazım ve burnum genelde tıkalı. Sağ kulağımdaki daha fazla..

Tweetler yükleniyor...