Ses Teli (Vokal kord) Polipleri ve Kistleri

Ses teli polip ve kistleri ses telinin herhangi bir kısmında oluşabilen, genellikle tek, izole lezyonlardır. Bu lezyonlar sıklıkla sesin kötü kullanımı ile ve muhtemelen de laringofarengeal reflü (gizli reflü) ile ilişkilidir. Ses tellerinin diğer kitle lezyonları gibi bu lezyonlar da uzun süreli ses kısıklığına neden olurlar.

Polipler özellikle sesini zaman zaman birdenbire yükselterek konuşan ve gürültülü ortamlarda çalışanlarda görülür. Kistler mukoza altına yerleşmişlerdir. Doğumsal olabileceği gibi sonradan da oluşabilir.

Ses teli polip ve kistlerinin tipik tedavisi mikrolaringeal cerrahidir. Bu ameliyat genel anestezi altında uyutularak yapılır. Ses teli üzerine bir kesi yapılarak polip veya kist mikroskop altında, ses telinin kalan kısmına zarar vermeden çıkarılır.

Kulak zarı gevşekliği 30 Ocak, 2016 - 02:40

Hocam merhaba 34 yaşındayım yaklaşık bir yıl önce baş ağrısı ve kulak kaşınması nedeniyle doktora gittim tomografim çekildi ve sinüzit teşhisi kondu.

Kulak zarında basınç hissi 05 Mayıs 2013 - 12:12

Birkaç gün önce biraz ateşli bir soğuk algınlığı geçirdim ve o günden beri boğazım ve burnum genelde tıkalı. Sağ kulağımdaki daha fazla..

Tweetler yükleniyor...