Uvula (Küçük Dil) Radyofrekans Uygulaması


Tıp dilinde “uvula” dediğimiz yapı damağın devamı olan ve ağzımızı açtığımızda dil üzerine sarkan “V” şeklindeki yumuşak dokuya verilen isimdir. Halk arasında “küçük dil” de denmektedir.

Bazı kişilerde horlamanın esas sebebi bu dokunun titreşimidir. Uyku apnesinin olmadığı tespit edilen ve esas sebep küçük dil sarkıklığı ve/veya büyüklüğü olan vak’alarda küçük dile müdahale edilerek horlama sesi kesilmekte veya en azından kabul edilebilir seviyeye indirilmektedir.

Uvulanın küçültülmesi için birçok yöntem geliştirilmiştir. Genel anestezi altında dokunun kesilerek veya lazerle, koterle dokunun küçültülmesi mümkündür. Maalesef bunlar işlem olarak daha zordur ve özellikle de işlem sonrası bir hafta süren ciddi ağrılara sebep olmaktadır. Uzun vadede de boğazda geçmeyen kitle hissi uyandırabilmektedirler.

Son teknoloji olarak geliştirilen radyofrekans uygulaması, dokunun yüzeyine hasar vermeden ve çok kontrollü olarak (burada cihazın kalitesi de sorgulanmalıdır) küçük dilde küçülme ve gerginlik yaratarak ağrısız ve lokal anestezi ile 15 dakikada yapılabilen bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Radyofrekans yöntemi aslında radyo dalgaları ile kontrollü bir şekilde ısı oluşturulmasıdır ve özel geliştirilmiş cihazlar ile birçok cerrahide de kullanılabilirler. Bu teknik küçük dilin sadece içerisine ısı verdiği için yüzeydeki mukozaya hiç hasar vermemekte ve günümüzde en gelişmiş, en konforlu ve en güvenilir yöntem olarak kullanılmaktadır. Değişik cihaz modelleri de güvenlik konusunda kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer konudur. Isı, doku yoğunluğu kontrol kalitesi değişen cihazlar da mevcuttur. Kişiler bunu hekiminden sorgulamalıdır.

Radyofrekans ile küçük dil dokusunun içerisinde bir nedbe dokusu oluşturulur, bu doku bir korse gibi küçük dilin aşırı sarkmasını engeller, titreşimini azaltır.

Uygulama yaklaşık 15 dakika süren kısa ve kolay bir işlemdir. Küçük dil lokal anestezik madde ile uyuşturularak gerçekleştirilir, işlem sırasında ağrı oluşmaz ve kişi aynı gün evine dönebilir.

Bu bilgiler sizin rahat ve başarılı bir müdahale geçirmenize yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Buradaki bilgiler ne o olursa olsun, herhangi bir sorunuz varsa, lütfen doktorunuzu arayarak sormaktan çekinmeyiniz.

İşlem İçin Hazırlık
Aç olmanız gerekmez. Aspirinden kaçınınız. İşlemden bir hafta önce ve sonrasında, aspirin ve onu ihtiva eden diğer ilaçlar kullanılmamalıdır. İşlem sonrası boğazda şişlik ve dolgunluk hissi olacaktır, çok hafif ağrı olabilir; bu durumda kanı sulandırmayan ağrı kesiciler kullanılacaktır. Ağrı olduğunda önerilen ağrı kesiciyi alınız. Aspirin veya onu ihtiva eden diğer ilaçlardan kullanmayınız, kanamaya yol açabilirler.

İşlem Sonrası İlk Haftalar
Küçük dil, işlem sonrası birkaç hafta şiş ve dolgun olacaktır. Sanki boğazınızda bir kitle varmış gibi hissedeceksiniz.

Fizik Hareket: Müdahaleden 72 saat sonra eski hareketlerinize dönebilirsiniz.

İşlem Sonrası İlk Ay
Küçük dil şişliğiniz bir ay geçene kadar en iyi durumuna gelmeyecektir. Bazı günler diğerlerinden daha rahat geçebilir. Genel olarak, her geçen gün bir öncekinden biraz daha iyi hissedilir.

Unutmayın, düzelme bir süreçtir, olay değil.

Kulak zarı gevşekliği 30 Ocak, 2016 - 02:40

Hocam merhaba 34 yaşındayım yaklaşık bir yıl önce baş ağrısı ve kulak kaşınması nedeniyle doktora gittim tomografim çekildi ve sinüzit teşhisi kondu.

Kulak zarında basınç hissi 05 Mayıs 2013 - 12:12

Birkaç gün önce biraz ateşli bir soğuk algınlığı geçirdim ve o günden beri boğazım ve burnum genelde tıkalı. Sağ kulağımdaki daha fazla..

Tweetler yükleniyor...