Advertising

Eğri ve yamuk burunlar


Burun kemik ve kıkırdak kısmında yaklaşık alt 2/3 kısmında eğrilikle karakterizedir. Eğrilik sinüsoidaldir. Bu hastalarda çok ciddi burun tıkanıklığı ve buna eşlik eden kronik sinüzit de olabilir.
Sebepler arasında en önemlisi travmadır. Travma sonrası burun kıkırdağında eğrilme, burun sırtında, burun kanatlarında çökme ve yapışma ortaya çıkar. Yenidoğan bebeklerin %1.5-23’unde buruna travmaya bağlı olarak eğrilik ve yamukluklar olabilir. Özellikle forseps yardımı ile yapılan doğumlarda daha fazladır. Eğri ve yamuk burunlar özellikle yandan gelen travmalar sonrası oluşur. Travma dışında immunolojik ve otoimmün hastalıklar da burun mukozası ve kıkırdağın tutulumuna bağlı eğri ve yamuk burunlar oluşturabilir. Bir diğer nedense ameliyat sonrası burunda oluşan eğrilik ve yamukluklardır. Özellikle reduction rhinoplasty (yani burun küçültmeye yönelik estetik operasyonlarda ) çok sık rastlanmaktadır. Bu operasyonların düzeltme operasyonları uygulanmaktadır. Eğri ve yamuk burunlu hastalarda ciddi olarak burun tıkanıklığı, kronik sinüzit, burun kanaması, baş ağrısı, horlama ve hatta bazen uyku apnesi gibi rahatsızlıklara rastlanmaktadır. Eğri burunlar genellikle açık teknik rinoplasti ile düzeltilirler.

Kulağımdaki duyma kaybı 05 Mayıs, 2013 - 13:54

Sağ kulağımda duyma kaybı var. Testler sonucunda yüzde 50 duyma kaybı olduğu anlaşıldı. Sebebi de belli değil. Ne yapacağımı, nasıl başa çıkacağımı şaşırdım.

Kulak zarında basınç hissi 05 Mayıs 2013 - 12:12

Birkaç gün önce biraz ateşli bir soğuk algınlığı geçirdim ve o günden beri boğazım ve burnum genelde tıkalı. Sağ kulağımdaki daha fazla..

Tweetler yükleniyor...