Burun kanat deformiteleri


Burun kanatlarının yukarı doğru çekilmesi burun estetiği operasyonlarının en sık görülen komplikasyonlarından birisidir. En sık olarak burun kanat dış kısmının kavislenmesi zayıflaması ve yer değiştirmesi sonucu oluşur. Hem estetik hem de fonksiyonel bozuklukla nefes alma sorunlarına yol açar.

Doğuştan, travmaya bağlı ve daha önce geçirilmiş burun ameliyatları sonrası oluşabilir. Burun estetik operasyonu esnasında burun kıkırdağının geniş alınması, kesilmesi ve komşu deri ve mukozanın alınması burun kanatlarında çekilmeye ve çökmeye yol açar. Bu durum hem şekil bozukluğu hem de burun tıkanıklığı ve nefes alma problemlerini beraberinde getirir.

Cerrahi tedavisi, burun içi kulak kepçesi veya nadiren kaburgadan alınan kıkırdak greft ile düzeltilmesidir. Cerrahi dışı yöntem ise dolgu maddeleri ile yapılan tedavi yöntemidir. Bu yöntem yaklaşık 3-4 aylık bir kalıcılık sağlar ve tekrarı gerekir geçici bir çözümdür.

Kulak zarı gevşekliği 30 Ocak, 2016 - 02:40

Hocam merhaba 34 yaşındayım yaklaşık bir yıl önce baş ağrısı ve kulak kaşınması nedeniyle doktora gittim tomografim çekildi ve sinüzit teşhisi kondu.

Kulak zarında basınç hissi 05 Mayıs 2013 - 12:12

Birkaç gün önce biraz ateşli bir soğuk algınlığı geçirdim ve o günden beri boğazım ve burnum genelde tıkalı. Sağ kulağımdaki daha fazla..

Tweetler yükleniyor...