Orta Kulak Havalandırma Tüpü Uygulaması


Kulak, üç bölüme ayrılmıştır. Dış kulak, kulak kepçesinden kulak zarına kadar olan kısımdır. Orta kulak, kulak zarının arkasında, iç kulak ise daha içeri bölümdedir. Kulak iltihapları, kulağın bütün bölümlerinde olabilirse de, en sık orta kulakta görülürler. Kulak iltihapları bakteri veya virüsler tarafından oluşturulurlar.

Çocuklar ve Kulak İltihapları
Östaki borusu, orta kulak ile geniz arasında, orta kulağın havalanmasına yardımcı olan çok ince bir borudur. Çocuklarda bu boru, tam olarak gelişmemiştir, bundan dolayı görevini eksiksiz yapamaz. Bu zayıf fonksiyonu, çocukların orta kulak iltihabına yakalanmasını kolaylaştırır. Bunun yanında, çocuklarda, genizde bulunan "geniz eti", bazen büyüyerek östaki borusunun ağzını tıkayabilir.

Kulak İltihaplarının Tedavisi
Çoğu kulak iltihapları, antibiyotikler ile geçer. Mamafih, kulak zarının arkasında kalıcı sıvı olursa veya ilaçlar hastalığın tekrarını önlemezse, operasyon gerekebilir.

Kulak İltihapları İçin Operasyon
"Timpanotomi", kulak zarının mikroskop altında incelendiği operasyondur.

Kulak zarına, orta kulakta toplanmış sıvının boşaltılması için küçük bir çizik yapılır.

Sıvı boşaltıldıktan sonra, tıkalı östaki borusunu, görevini yapamadığı için, zara çok ufak bir havalandırma tüpü takılır. Bu işlem, östaki borusunun, tekrarlayan iltihaplar olmadan büyümesini ve gelişmesini sağlar.

Operasyon İçin Hazırlık
Yanımızda ne getirelim? Bol ve rahat kıyafetler giyinin. Çocuklar için sevdiği bir oyuncak veya battaniyeyi yanında getirmek, çoğunlukla rahatlık sağlar. Küçük çocuklar için, sevdiği bir içeceğin beraberinde getirilmesi iyi olur. Şayet kontakt lens kullanıyorsanız, operasyondan sonra gözlük kullanmanız daha rahatlık sağlar.

Değerli eşyalarınızı evde bırakınız.

Özel kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda getiriniz.

Aspirinden kaçınınız. Operasyondan bir hafta önce ve sonrasında aspirin ve onu ihtiva eden diğer ilaçlar kullanılmamalıdır.

Ulaşımınızı ayarlayınız. Bir yetişkinin, ulaşım sırasında çocuğa bakması gerekeceğinden, diğer bir yetişkinin araba kullanması önerilir. Yetişkin hasta, operasyondan 24 saat sonraya kadar araba kullanmamalıdır, bundan dolayı sizi eve götürebilecek biri olmalıdır.

Operasyon Günü
Operasyon öncesi: Operasyon odasında neler yapılacağı çocuğa anlatılarak endişesi azaltılır.

Anestezi: Anestezi, hastaların ağrı duymadan ameliyat olmasını sağlayan bir bilim dalıdır. Anesteziden korkmayınız. Anestezi, bayılmak değil kontrollü olarak bir anestezi uzmanı tarafından uyutulmak ve ameliyat bittikten sonra yine kontrollü olarak uyandırılmak demektir. Ameliyatınız süresince anestezi uzmanınız yanınızda olacak, solunum ve kalp başta olmak üzere tüm hayatî fonksiyonlarınızı takip edecek ve ameliyat bitiminde uyandırıp yatağınıza gönderecektir.

Ameliyat için gerekli testler, hastanın ve ameliyatın durumuna göre operatör doktor veya anestezi uzmanınız tarafından istenecektir. Ameliyat olacak kişi ameliyattan 8 saat öncesinden hiç bir şey yememiş ve içmemiş olmalıdır (aynı oruç gibi). 5 gün öncesinden sigara içiminin kesilmesinin ameliyat sonrası şikayetleri azaltacağını unutmayınız.

Anestezi az veya çok; ağır veya hafif değil her zaman hastaya göre ayarlanır. Hastalar genellikle ameliyathanede ellerine takılacak küçük bir iğneden verilecek ilaçlarla uyutulur (Narkoz, maske, kara balon v.s. gibi şeylerle değil).

Anesteziden çıkan hastalar ameliyattan sonra ilk saatlerde verilen ağrı kesicilerin etkisi ile uykuya eğilimli ancak sorularınıza cevap verecek, şikayetlerini söyleyebilecek halde olurlar endişelenmeyiniz.

Operasyon sonrası: Operasyondan sonra kişi, belirlenen süre içerisinde odasında kalır. Operasyonun ve hastanın genel durumuna göre, aynı gün veya sonraki günler hasta taburcu edilir.

Operasyondan Sonra İlk İki Hafta
Ağrı: Kulak zarına havalandırma tüpü takılması sonucu ağrı oluşması, çok nadirdir. Ağrı olduğunda, önerilen ağrı kesiciyi alınız. Aspirin veya onu ihtiva eden diğer ilaçlardan kullanmayınız, çünkü kanamaya yol açabilirler. Bu süre içerisinde hekiminiz, çocuğunuzu kontrol edecektir.

Diyet: Anesteziden sonra midede hafif bir hassasiyet oluşabilir. Operasyondan sonraki ilk 24 saat içerisinde, sulu ve yumuşak gıdalar rahatlık sağlar.

Sersemlik: Nadiren hafif bir sersemlik olabilir. Baş dönmesine kadar varan sersemlik hâlinde, doktorunuza haber veriniz.

Akıntı: Genellikle olmasa da, kulaktan az miktarda kanlı bir akıntı gelebilir.

Fizik Hareket: Çocuklar, günlük hareketlerine çok çabuk dönebilirler.

Tüplerin Çıkartılması: Tüpler, çoğunlukla 6 ile 18 ay içerisinde kendiliklerinden düşerler. Bu süre içerisinde, östaki borusu görevini yapacak kadar gelişir. Kulak iltihapları tekrarlamaya başlarsa, tüpler yeniden takılabilir.

Tüplerin Bakımı: Tüpler içerisindeki yüzey basıncı yüksek olduğu için, normal banyo veya yüzme sırasında, tüplerin içerisinden sıvı geçemez. Fakat derine dalınıyorsa veya su içerisinde çok kalınıyor, bu sürede yutkunuluyorsa, kulağın tıkaç veya vazelinli pamukla tıkanması gerekir.

Düzelme Süreci: Operasyonun etkisinden tam olarak kurtulmak, yaklaşık 2-3 gün sürer. Bazı günler, diğerlerinden daha rahat geçebilir. Genel olarak her geçen gün daha iyi hissedilir.

Unutmayın, düzelme bir süreçtir, olay değil.

Kulak zarı gevşekliği 30 Ocak, 2016 - 02:40

Hocam merhaba 34 yaşındayım yaklaşık bir yıl önce baş ağrısı ve kulak kaşınması nedeniyle doktora gittim tomografim çekildi ve sinüzit teşhisi kondu.

Kulak zarında basınç hissi 05 Mayıs 2013 - 12:12

Birkaç gün önce biraz ateşli bir soğuk algınlığı geçirdim ve o günden beri boğazım ve burnum genelde tıkalı. Sağ kulağımdaki daha fazla..

Tweetler yükleniyor...