Burun Kanaması

Burun kanamalarını burun ön ve arka tarafından gelen kanamalar olarak kabaca ikiye ayırmak mümkündür. Ön taraftan olan burun kanamaları çoğunlukla burun ucundaki kabuk, tahriş, karıştırma sonucu olan damar çatlamalarıdır ki kanama miktarı olarak sorun yaratmazlar. Böyle bir kanama olduğunda soğuk su ile burun temizlenmeli, pıhtı varsa sümkürülmelidir. Sonra kişinin oturtularak burun kanatlarının iyice sıkılması ve 3-4 dakika böylece beklenilmesi lazımdır. Tampon koymak, yatırmak yanlıştır. Kanama sıklık gösterirse kulak burun boğaz uzmanınca konsülte edilmelidir. Hekime gidene kadar kan sulandırıcı ilaçların - zorunlu değilse - alınmamasını öneririz.

Burun arkasından olan kanamalar daha büyük damarların açılması ile olur ve miktarı fazladır, acil müdahale gerektirir. Tansiyon kontrol altına alınmalı ve hemen hekime başvurulmalıdır. Zorunlu değilse kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Burundaki pıhtıların sümkürülmesi, burun ve yüze buz uygulanması önerilir.

Bir de operasyonlardan sonra olabilen burun kanamaları vardır ki bu durumda hemen operasyonunuzu yapan hekim veya kurumla irtibata geçilmelidir. Bu arada burundaki pıhtıların sümkürülmesi, burun ve yüze buz uygulanması önerilir.

Kulak zarı gevşekliği 30 Ocak, 2016 - 02:40

Hocam merhaba 34 yaşındayım yaklaşık bir yıl önce baş ağrısı ve kulak kaşınması nedeniyle doktora gittim tomografim çekildi ve sinüzit teşhisi kondu.

Kulak zarında basınç hissi 05 Mayıs 2013 - 12:12

Birkaç gün önce biraz ateşli bir soğuk algınlığı geçirdim ve o günden beri boğazım ve burnum genelde tıkalı. Sağ kulağımdaki daha fazla..

Tweetler yükleniyor...